Модел за граждански инициативи в областта на енергийната ефективност в многофамилни жилищни сгради
Подмяната на стара сградна инсталация (за отопление и/или подгряване на вода за битови нужди) в сграда – етажна собственост може да намали потреблението на енергия с до 30%. Инсталация, използваща възобновяеми източници за производство на топлинна или електрическа енергия за битови нужди, може допълнително да намали разходите.
Настоящото ръководство описва подробно необходимите стъпки за изпълнението на проекти за колективни действия, които водят до повишаване на енергийната ефективност в многофамилни жилищни сгради в България. За всеки етап от процеса е предоставена полезна информация, шаблони на документи и съвети.
Ключови действия при прилагането на тази бизнес концепция
Първа стъпка | Свикване на общо събрание
Примерен Протокол с взети решения на общото събрание (свалете оттук)
Втора стъпка | Изготвяне на протоколи, гарантиращи легитимността на взетите решения
Примерен Протокол за поставена покана (свалете оттук)
Примерен Протокол за поставено съобщение (свалете оттук)
Примерна Декларация за подписи (свалете оттук)
Трета стъпка | Нотариална заверка на протокола от общото събрание
Четвърта стъпка | Договор с външна фирма
Примерен Договор с външна фирма (свалете оттук)
Пета стъпка | Техническо становище
Примерно Техническо становище от проектант (свалете оттук)
Шеста стъпка | Присъединяване на инсталацията към дружеството за комунални услуги
В случай че проектът касае инсталация, която след завършване трябва да бъде присъединена към мрежата на някое от дружествата за комунални услуги (и, в случай че старата инсталация не е била присъединявана до момента), то нейното изграждане трябва да бъде съгласувано с техническия отдел на комуналното дружество. Процедурата за съгласуване, сроковете, документите и етапите са различни за всяко дружество и обикновено са описани в одобрените от КЕВР общи условия на дружеството. При присъединяване на нова инсталация съгласуването завършва с издаване на положително Становище за присъединяване от страна на комуналното дружество, в което се определят параметрите и точката на присъединяване на инсталацията. На негова база се подписва предварителен договор с комуналното дружество за присъединяване на инсталацията. Техническото становище на инсталацията трябва да съответства на параметрите на присъединяване.
Седма стъпка | Подаване на заявление за издаване на Разрешение за строеж 6-та категория
Подава се заявление за издаване на Разрешение за строеж 6-та категория (без приемателна комисия), към което се прилагат протоколът от общото събрание на етажната собственост, техническото становище от проектанта по съответната част и становището за присъединяване към мрежата на комуналното дружество (в случай че инсталацията не е самостоятелна). Заявлението за издаване на разрешение за строеж се попълва на бланка на съответната община.
Осма стъпка | Издаване на разрешение за строеж
Девета стъпка | Реализиране на проекта
Изграждането на съответната инсталация се актува съгласно Закона за устройство на територията (ЗУТ) спрямо нейния тип и категория. След приключване на изграждането, със съответния акт тя става законна, без да се налага приемането ѝ от приемателна комисия. Ако инсталацията трябва да бъде присъединена към мрежата на някое комунално дружество, се следва процедурата на съответното комунално дружество.
Десета стъпка (допълнителна) | Издаване на удостоверение за енергийни спестявания
Възможности за финансиране
Проектите за енергийна ефективност в многофамилни жилищни сгради имат възможност да бъдат финансирани чрез сключване на договор с гарантиран резултат или известен още като ЕСКО механизъм. При този вид договаряне фирмата-изпълнител (т.нар. ЕСКО компания) осигурява необходимия финансов ресурс, който се възстановява на по-късен етап от осъществените енергийни спестявания вследствие от реализацията на проекта. ЕСКО договорът е регламентиран в българското законодателство и може да бъде прилаган, следвайки следните пет стъпки:
- По време на общото събрание етажната собственост взима решение за финансиране на проекта за енергийна ефективност чрез механизъм на сключване на договор с гарантиран резултат – ЕСКО.
- ЕСКО компанията изготвя предпроектно проучване за собствена сметка и на конкурсен принцип избира най-добрите решения.
- Двете страни – етажната собственост и външната компания, сключват договор за разработване на проект, като в него се посочват размера на инвестицията, гарантираните икономии, срока на договора и т.н.
- Изпълняват се мерките за енергийна ефективност.
- Спестяванията се верифицират всяка година и при непостигане на заложените икономии ЕСКО компанията се ангажира да компенсира разликата.
Повече информация относно ЕСКО договорите ще откриете на страницата на европейския проект FinEERGo-Dom: https://fineergodom.eu/bg/.
Предизвикателства и решения
Предизвикателства
Решения
Повечето сгради от панелен тип са построени с централни инсталации за отопление и подгряване на вода за битови нужди, дори и никога преди това да не са били свързвани към топлопреносната мрежа на комуналното дружество.
Решения
На следния линк е поместена информация за колективен проект за подмяна на индивидуални електрически бойлери с централизирани термопомпи въздух-вода в многофамилна жилищна сграда в гр. Варна, реализиран следвайки описаните по-горе стъпки в настоящото ръководство.