Съединението създава светлина!
Михаил и Цветан Георгиеви
СъоснователиОсновна информация
-
Местоположение:с. Белозем, област Пловдив, България
-
Използвана технология за производство на електроенергия:Фотоволтаична централа (ФЕЦ) 4 kW
-
Брой членове:3
-
Модел на финансиране:Собствено финансиране на първи проект
-
Регионален обхват:Местен
-
Сфера на дейност:Производство на соларна енергия и сградно обновяване
-
Уебсайт:https://www.izgrei.bg
Нашата история
Как се зароди идеята за Вашия проект?
Идеята за създаването на енергийна общност се зароди вследствие на обстойно проучване на различни възможни решения за справяне с основния проблем на жителите на с. Белозем – зависимостта на местното водоснабдяване от елекрозахранването, което води до липса на вода за битови нужди при всяко спиране на тока. След запознаването с примери за справяне със сходни проблеми от Западна Европа, установихме, че моделът на действие на енергийните общности е подходящ в нашия случай. След като проектът бъде напълно завършен, нашата енергийната общност, макар и в този малък размер, ще бъде изцяло независима, с достъп до електроенергия, вода и възможност за производство на хранителни култури.
Какво включва той?
Обхватът на дейност на нашия проект включва обновяването на две съседни постройки и добавянето на 4 kW соларна инсталация за собствена консумация с възможност за връщане на излишъка от енергия обратно в мрежата.
Какво отличава Вашата енергийна общност от останалите енергийни инициативи?
Това са хората! Въпреки че към този момент нашата енергийна общност се състои от трима членове, за да реализираме своя проект получихме огромна безвъзмездна помощ от много хора – познати, съседи и семейство.
Каква беше Вашата първоначална цел при инициирането на енергийната общност?
Водени сме от основната цел за осигуряването на 100% енергийна независимост, която да ни гарантира сигурност, в случай че цялата електропреносна мрежа в България прекъсне. Ще я осъществим напълно на следващ етап от развитието на проекта с добавянето на батерия за съхранение на излишъка от произведената енергия.
Кои бяха най-големите предизвикателства, с които се сблъскахте?
Множество са трудностите, през които преминаваме. Една от най-големите, с които се справихме, бе да преобърнем местните парадигми и вярвания, че проектът ни няма шанс да се реализира в България, тъй като досега не е правено нещо подобно тук.
Кой беше най-големият успех на Вашия проект?
Това бяха първите получени приходи за общността след огромните административни, технически, правни и финансови пречки.
Какви са бъдещите Ви планове за развитие на Вашата енергийна общност?
Освен реализирането на втори етап от проекта за поставянето на батерия за съхранение на енергия, се надяваме да получим по-голям хоризонт на развитие след транспонирането на европейската директива за енергийните общности за възобновяема енергия в българското законодателство. С проекта “Изгрей БГ” показахме, че енергийните общности имат място в българския енергиен сектор и се надяваме, че след въвеждането на очакваните регулаторни промени, нашият пример ще бъде последван от повече български граждани.
Какво бихте посъветвали тези, които искат да последват примера Ви и да създадат енергийна общност?
Нека не чакат пълната либерализация на енергийния пазар, а да работят по реализацията на своя енергиен проект сега!
Споделете Вашата история
Разкажете ни за Вашия проект и станете вдъхновители!